Parker – historia giganta

Parker to jedna z najpopularniejszych marek artykułów piśmiennych na świecie. Należy ona do amerykańskiego koncernu Sanford. Parker pierwotnie był firmą stworzoną przez George’a Safford Parkera w USA, w stanie Wisconsin. Dziś marka Parker należy do najbardziej prestiżowych w dziedzinie produkcji artykułów piśmiennych. Swoją popularność zawdzięcza głównie produkcji znakomitej jakości piór wiecznych i długopisów. Rozpoznawalną cechą charakterystyczną większości piór Parkera jest klips skuwki w kształcie strzały.

Do lat 50 ubiegłego wieku firma Parker posiadała fabrykę w Szanghaju. W ramach nacjonalizacji chińskiego przemysłu fabryka ta przejęta została przez komunistyczne władze Chin. Co ciekawe, fabryka nadal działała, a pozostawione przez Parkera materiały wykorzystano do produkcji piór wiecznych łudząco podobnych do modelu Parker 51. Owe chińskie pióra noszą nazwę Hero i nadal są popularne, głównie ze względu na bardzo niską cenę.

W 1889 roku, 10 grudnia firma Parker opatentowała swoje pierwsze wieczne pióro. W związku z bardzo szybkim wzrostem popularności produktów, już w latach dwudziestych ubiegłego wieku firma stałą się wiodącym producentem na świecie. Fabryki powstawały na różnych kontynentach, w krajach takich, jak Francja, Meksyk, Anglia, Argentyna, Kanada czy Dania.

W 1987 roku firma przeniosła swoją siedzibę do Anglii, do miejscowości Newheaven w hrabstwie East Sussex. Pierwotnie była to siedziba innego producenta piór wiecznych – Valentine Pen Company, który został przejęty przez firmę Parker. Poznajmy najpopularniejsze produkty Parkera.